Merhaba! Bilindiği üzere Uno ie araçlarımız lpg ile çalıştıktan sonra Benzin’de çalışma problemi yaşamaktadır. Çözümü ise Beyin Resetlemektir.

Beyin Resetleme işlemi, iki yolla yapılabilir;

1- Akü (-)nKutup başı sökülür, beş dakika beklenir, sonra kutup başı tekrar takılır, bundan sonra araç sadece Benzin yakıtında çalıştırılır ve Benzin yakıtında çalışma düzelir. Ancak; Bir kez olsun LPG yakıtında çalıştırılır ise; tekrar Benzin yakıtına dönüldüğünde yine Beyin Resetlenmelidir. Bu nedenledir ki, Otomatik geçişli LPG anahtarı Unoie araçlarımızda kullanılamaz.

2- Aracın sağ ön yolcu koltuğu önünde, torpido altında, arkasında, halının altında, Ejneksiyon Beyni Bulunur, Beyin soket ile bağlıdır ve bu soket sökülür bneş dakika beklenip tekrar takılır; Aynı şekilde bundan sonra araç sadece Benzin yakıtında çalıştırılır ve Benzin yakıtında çalışma düzelir. Ancak; Bir kez olsun LPG yakıtında çalıştırılır ise; tekrar Benzin yakıtına dönüldüğünde yine Beyin Resetlenmelidir. Bu nedenledir ki, Otomatik geçişli LPG anahtarı Unoie araçlarımızda kullanılamaz.

Burada sorun, Uno ie Benzin yakıtı için tasarlanmıştır, Enjeksiyon Beyni LPG yakıtını tanımıyor. Uno ie; LPG yakıtı ile bir kez olsun çalıştırıldığında ardından Benzin yakıtında düzenli çalışmayacaktır, LPG yakıtında düzenli çalışması için ise emülatör kullanımı veya elektrik tesisatında röle kullanımı gerekir. emülatör kullanımı sonrası LPG yakıtında düzenli çalışma sağlansa da, Benzin yakıtında düzenli çalışmayacaktır. Eğer Benzin yakıtında da düzenli çalışma sağlanmak istenirse, aşağıdaki elektrik tesisat değişikliği yapılmalıdır!

Orjinal Uno ie elektrik tesisat şeması:

Modifiye edilmiş Uno ie elektrik tesisat şeması:


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.