Yazımı Beğendiyseniz sosyal platformlarınızda paylaşınız! Hoşçakalın!... UnoCAN'sız kalmayın!...

Uno 1.4ie araçlarımızın, LPG sonrası Benzin’de çalışma sorunu çözümü;

*BEYİN RESETLEME* ‘dir.

Bu araçlarımızda, Beyin Resetleme iki yöntem ile yapılır.

İlki ; Kutupbaşı’nı söküp takarak yapılır!

İkincisi; Beyin soketini söküp takarak yapılır.

Beyin resetlendikden sonra Benzin’de çalışma düzelmektedir! Daha sonra birkez olsun LPG ile çalıştırıldıktan sonra, Benzin’e geçince çalışma bozulmaktadır. Bu nedenle otomatik geçişli LPG anahtarı bu araçlarımızda kullanılamamaktadır.

Elbette yolun ortasında, kutup başını söküp takacak halimiz yok!

Çözüm olarak, Aracın elektrik tesisatında gerekli değişiklikler yapılarak; Kontak anahtarı kapalı iken ve Kontak anahtarı açıldıktan sonra LPG anahtarı LPG konumunda iken Beyin’e giden gerekli tüm akımlar röleler vasıtası ile kesilerek, Kutup başını sökmüş gibi Beyin resetlenerek hata kodları silinecektir!

LPG anahtarı Benzin konumuna alındığında, röleler Beyin’e gerekli akımları verecek ve kutup başı takılmış gibi resetlenmiş ve Benzin’de düzenli çalışacaktır!!

Uno 1.4ie elektrik tesisat şemasında, 43 no’lu bağlantı sökülerek LPG anahtarının kontrol ettiği Benzin rölesi 87 no’lu uca bağlanacaktır! Ayrıca güvenlik için; LPG rölesinin 30 nolu ucuna akım girişi sadece ve sadece Benzin rölesi 87a ucundan alınacaktır!

Lpg takılmış ve değiştirilmiş Uno 1.4ie ateşleme yakıt sistemi elektrik tesisatında; röle uygulaması.

LPG takılmamış Orjinal Uno 1.4 ie elektrik tesisatı.

Bu yazıma ek olarak Otomatik geçişli anahtar kullanabilmek için;

Yani aracı benzinde çalıştırıp ısınmasını sağlayarak, sonrasında gaz pedalına basılarak motor devri 2000d/dk üzerine çıktığında otomatik olarak geçince LPG’de çalışması için, *Benzinde sürekli çalıştırılmayacaksa* ;

“Lambda sensörü” “Oksijen sensörü” “Oksijen sondası” adları ile bilinen parçanın, ‘tek soket’ veri soketi sökülmelidir, sökülen soketin iki ucuda bantlanarak kısa devre yapması önlemi alınacaktır.Bu şekilde; yukarıda şeması verilen değişikliği yapmadan da, otomatik geçişli LPG anahtarını kullanabilirsiniz, motorunuz sorunsuzca ilk önce Benzinde çalışacak gaz verildiğinde LPG’ye geçecektir!… Ancak Benzin’de sürekli kullanabilmek için; söktüğümüz veri soketi eski halinde takılacak, yukarıdaki tesisat değişikli ile kullanılabilecektir!… *Benzinde sürekli çalıştırılacaksa*;

Yukarıdaki renkli çizilmiş tesisat şeması uygulanacaktır. Ancak Otomatik geçişli anahtar kullanılamayacaktır!… Manuel anahtar kullanılacaktır.

Bu anlatım, sanayi ustası oto elektrikçilerimizin anlayabileceği biçimde yazılmıştır!


Ali KOPGEL

Motor Teknikeri.

1 yorum

Muhammet Ali Çimen · Şubat 28, 2021 11:27 am tarihinde

Merhaba
Her ile bir ali kopgel lazım
Unonun hastahanesi olsa başhekimi ali kopgel olurdu sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazımı Beğendiyseniz sosyal platformlarınızda paylaşınız! Hoşçakalın!... UnoCAN'sız kalmayın!...