Bugün, müsait olduğum bir gün’dü ve Bitpazarı’na gittim.

Bu yer; İzmir Yenişehir’de, Şimdiki İtfaiye’nin karşısında ve dağınık sokaklarında’dır. Bitpazarı gezisi, aslında bir hastalık’tır. Olmasa da olur, fakat olması size kesinlikle bir yaşam heyecanı verir. Kesinlikle bu heyecanı tadarsınız!….

Bu gezi yaklaşık üç saat kadar sürer, bu nedenle bu gezi sırasında acıkabilir veya susayabilirsiniz, yanınıza küçük bir pet su alabilirsiniz, almasanızda olur, gezinti sırasında büfelerden de alabilirsiniz! Fakat su kaybı yaşayacağınız kesindir ve geziniz iki saati geçtikten sonra, artık başınız dönebilir veya mideniz bulanabilir!

Gezi sadece Pazar günüdür! Gezinizi 12:00 saatinden sonra başlatmanız uygun olacaktır, zira ksmen kurulu olan tezgahlar erken saatlerde kurulabilse de, birçok tezgah; zabıta ekiplerinin bu saate kadar izin vermemesi nedeniyle kurulamamaktadır, tezgahların tümünü gezmeden bu Gezinin bir tarafı eksik kalacaktır!… Şunu da deneyebilirsiniz! Bu gezi’ye erken saatlerde başlayarak hatta deneyimleyerek bu saati daha da öne çekerek, erken saatlerde kurulan tezgahlardaki mallara ulaşan ilk siz olabilirsiniz!… Zira sizden önce davrananlar, bu ürünleri sizden önce satın alacakları için, bu ürünlerden sizin haberiniz olmayacaktır. Tabii ki bu durumda, Gezinizi 06:00 saatlerinnde başlatmanız gerekir, zabıtalar yaklaşık 12:00 saatinden sonra diğer tezgahlara izin verecekleri tezgahlarıda gezebilmeniz için ekstra bir-iki saate daha ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda, saat 12:00’ye kadar önce açılan tezgahları doyadoya gezebilirsiniz. Eğer dayanıklı iseniz, kısa atırştırmalık aralıklarıyla bu saate kadar ancak gezersiniz ilk tezgahları!… bir ara size gına gelir, bu durumda hemen kendinize en yakın su ve yiyecek alabilmek ve kendinize gelebilmek için, Gezi sırasında bu yerleri de keşfedip, beyninizin bir köşesinde işaretlemelisiniz! Buradaki yiyecek ve içeceklere güvenemezseniz ki haklısınız! çevredeki diğer günlerde açık olan kahvehane-büfe gibi yerlerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz!

Öğlen oldu ve heryeri gezdiniz! Sizi Kesmedi mi?

Hadi Şimdi de Alternatif Bitpazarı’na gidelim!… Bu yer, Basmane Gar Kapısının karşısındaki, geliş tek yönlü caddenin, telefoncular-elektronikçiler çarşısı diye de adlandırılan çarşı tarafındaki kaldırımlarda kurulur, yine buradaki tezgahlar tamamı ile zabıtaların izin verdiği saat 12:00’den sonra kurulmaktadır!… Buradaki tezgahlarda yine diğer pazardaki gibi, elbise veya kullanılmış hertürlü eşya bulunsa da, ağırlıklı olarak cep telefonu ve malzemeleri satılmaktadır!… Elbette ki bu ürünlerin tümü ikinciel’dir! Sıfır olduğu iddia edilenlere inanmayın, zaten sıfır olanlar o sırada açık olan normal dükkanlarda bulunmakta olup, sıfır faturalı alabileceğiniz ürünlerdir!… Bu geziniz de yaklaşık bir-iki saatinizi alabilir.

Bu da Beni kesmedi derseniz, sizi Eşrefpaşa meyve-sebze pazarı kenarında ve cadde karşısındaki tezgahlara davet edebilirim, burada da tümüyle eski eşyaların satıldığı tezgahları gezerseniz, kafa dağıtmak ve artık bu işi sonlandırmak için, sizi meyve-sebze pazarına davet edeceğim! Ne alaka derseniz, çok alaka çünkü, Eşrefpaşa pazar yerindeki meyve-sebze vb ürünler; diğer tüm pazarlardan ucuzdur, pazarın alt kısmı diye tabir edilen, nispeten kısa tezgahlardaki ürünler, patates-soğan-ıspanak-pırasa-biber-portakal-elma-limon- ve daha birkaç ürünü diğerhiçbir pazarda ve bu pazardaki diğer tezgahlarda alamayacağınız kadar ucuza alabilirsiniz!… Örneğin, limon diğer pazarlarda 6tl iken bu pazarda 4-5tl dir, alt tarafta ise 2,5-3tl’ye buldum bugün, ben limonu buzlukta dondurup istediğim gün çıkarıp istediğim kadarını rendeleyerek kullandığım için, alırken ucuz olmasının nedeni olan bozulmadan önceki son günlerini dondurmuş oluyorum. Hem bu sayede, uzmanların da tavsiyesi olan, hem kabukları-hem çekirdekleriyle beraber tüketmiş oluyorum, hemde pahalı olan limonu alıp buzdolabının alt bölmesinde uzun sürede tüketirken aslında büyük kısmının tazeliğini yitirdiğini bilmek, bana yaptıklarımı doğruluyor!… Hele patates fiyatı diğer pazarlarda 3tl iken ben 4kilo5tl’ye aldım, eğer saat 19:00 dan sonra bu alt tezgahlardaki patates fiyatının 1tl olduğunu görünce, Eşrefpaşa pazarının yeri bende ayrı duruyor!…

Deneyimlerinizde Başarılar Dilerim! Hoşçakalın! Pazar’sız kalmayın!…


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir